تبلیغات در ارم بلاگ


» کنه ها Mites

کنه ها Mites


کنه ها از نوع انگل هایی به حساب میایند که از خون انواع جانوران تغذیه می کنند، زندگی این حشرات از تخم شروع می شود که با فرا رسیدن فصل تابستان به شکل لارو از تخم خارج می شود و خودشون را به نوک علف و گیاه نزدیک خود می رسانند. منتظر اولین موجود خونگرمی که از کنار آنها رد بشوند می ایستند به درون پوست آنها نفوذ کرده و شروع به مکیدن خون آنها می کنند تا به ده برابر اندازه عادی خود برسند مادامی که بر روی بدن حیوان یا حتی انسان هستند از آنها تغذیه می کنند، کنه های ماده و نر همدیگر را پیدا کرده و جفتگیری می کنند کنه نر زودتر میمیرد ولی کنه ماده مملو از تخم های بارور شده است


تولید مثل کنه


چهار مرحله در چرخه حیات کنه وجود دارد : تخم ، لارو ، شفیره و بالغ . کنه در طول مرحله لاروی دارای شش پا و در طی مراحل شفیره و بالغ دارای هشت پا می باشد و در تمامی مراحل خون خوار است . پاتوژن ها یا ارگانیسم هایی که باعث بیماری در حیوانات می شوند ، می توانند از طریق مراحل چرخه حیات کنه منتقل شوند.


تغذیه:


اغلب کنه ها دارای طیف وسیعی از حیوانات میزبان هستند. فقط گونه های کمی برای تغذیه از روی یک گونه میزبان خاص اولویت محسوسی قائل می شوند.

کنه ها روی پستانداران ، پرندگان ، خزندگان و بعضی دوزیستان تغذیه می کنند. هنگام تغذیه کنه ، هیپوستوم دندانه دار خود را درون شکافی که بوسیله کلیسر ایجاد نموده داخل می کند خونخواری کنه های سخت چندین روز طول می کشد.


تخمگذاری:


کنه های سخت بطور مشخص در یک نوبت چندین هزار تخم حدود 18000 عدد قبل از مرگ می گذارند اما کنه های نرم پس از هر نوبت خونخواری تعداد کمی تخم می گذارند.


سیر تکاملی:


سیر تکاملی کنه ها در بسیاری از انواع متغیر است اما می توان گفت تمام آنها دارای چهار مرحله تخم ، نوزاد 6 پا ، نمف 8 پا و بالغ می باشند. کنه ها این مراحل را در ظرف 6 ماه تا 3 سال طی می کنند.


طول عمر:


اغلب کنه های سخت برای تکمیل چرخه حیاتی خود از یک تا دو سال زمان نیاز دارند ولی ممکن است این مدت تحت شرایط نامساعد طولانی تر شود.

برخی کنه ها عمر طولانی دارند نظیر اورنیتودوروس تولوزانی که بین 25-20 سال زندگی می کند.


انتقال بیماری های خطرناک


تب کریمه کنگو:


این بیماری برای اولین بار درسال 1944 در کریمه شناخته شد. به همین دلیل به آن تب خونریزی دهنده کریمه گفته می شد. مدتی بعد در کنگو هم مورد مشابه آن دیده شد. به همین دلیل اسمی را که برای این بیماری قرار دادند، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بود.


تیفوس کنه ای


تیفوس یک بیماری حاد تبدار ناشی از یک نوع باکتری ریکتزیا منتقله از حشرات آلوده است. این بیماری دارای سرایت فرد به فرد نیست. این عفونت ممکن است پوست، دستگاه عصبی مرکزی، لوله گوارش و عضلات را درگیر سازد.

تب راجعه کنه ای


تب راجعه كنه ای كه تب بازگرد آندميك هم نام دارد، به دسته ای از عفونتهای حاد گفته می شود كه از نظر بالينی با حملات متناوب تب و ايجاد توكسمی همراه است كه تدريجا از دامنه آن كاسته می شود. اين بيماری با حملات مكرر تب به مدت 2 تا 9 روز و در فواصل آن دوره های بی تبی 2 تا 4 روز مشخص می شود . تعداد عودها بين 1 تا 10 بار يا بيشتر است .


مبارزه با کنه های نرم:


 سم پاشی ابقائی اصطبل ها و اماکن اصلی ترین روش کنترل آنهاست ، مطالعات نشان داده که در فصل شیوع ، مبارزه مناسب و استعمال هر 10 روز سم باعث کاهش 85 درصد از جمعیت فعال کنه ها بوده و در سال بعد از شروع مبارزه هم از حمعیت کنه های آزاد تا حدود 96 درصد کاسته است. همچنین بدلیل اینکه این کنه ها قسمتی از مراحل زندگی خود را در شکاف دیوار و چوب و در جاهای تاریک بسر می برند لذا لازم است در ساخت و نظافت اصطبل و خانه های مسکونی دقت کافی بعمل آید که به آسانی در موقع ضروری بتوان این اماکن را سالم سازی کرد. دیوار خانه ها و اصطبل بایستی صاف و بدون شکاف باشد تا مواد حشره کش تمام سطح دیوار و کف اصطبل و خانه های مسکونی را بپوشاند.


مبارزه با کنه های سخت:


1- حمام دادن یا غوطه ور کردن : بهترین روش برای مبارزه با کنه های سخت می باشد. تمام دام های یک منطقه بایستی مداوماً حمام داده شوند ولی دفعات حمام دادن بسته به سیر تکاملی و نوع انگل فرق می کند و اغلب می بایستی بمدت چندین ماه و به فواصل هر چند روز یکبار حمام دادن انجام شود.

2- گرد پاشی: با استفاده از نوع پوردی سموم انجام می شود. سم را معمولاً می توان از داخل یک قوطی که سرپوش سوراخ داری به آن وصل است روی دام پاشید.

3- اسپری: توسط سمپاش های دستی سمپاشی دام صورت می گیرد.

4- موضعی: سم را در نواحی آلوده یا تمام بدن می مالند.

5- گوشواره یا گردنبند های سمی: بصورت تدخین در تمام سطح بدن پخش می شود.
تبلیغات در ارم بلاگ
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  خرید آنتی ویروس   |   مشاور ایرانی در لندن   |   تهران وکیل   |   گردشگری ارم بلاگ   |   لینک پرومکس   |   تور تفليس   |   فروش تجهیزات ویپ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله