تبلیغات در ارم بلاگ

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» گیاه کروتون

گیاه کروتون

نیازها :


نور: به نور شدید احتیاج دارد باید توجه داشت كه نور مستقیم آفتاب به گلدانهای زیر دو سال صدمه وارد می‌نماید، سایه رنگها را از بین می‌برد، حتی‌الامكان از جابجایی گلدان خودداری گردد.


دما: سعی گردد درجه حرارت ثابت نگه داشته شود، در تابستان 27 درجه و در زمستان 15 درجه سانتیگراد و بطور معدل 20 درجه سانتیگراد بهترین شرایط حرارتی برای آن است.


آبیاری : اجازه ندهید سطح گلدان شما خشك شود 3-2 بار در هفته در تابستان ور هر 4 روز یكبار در مزستان كافی است، در زمستان آبیاری با آب ولرم توصیه می‌گردد، جهت تامین رطوبت بهتر گلدان را درون گلدان بزرگتری قرار دهید و حدا فاصل بین دو گلدان با خزه ‌مرطوب پر كنید، قرار دادن تعددی قلوه سنگ بین گلدان و زیر گلدانی در جلوگیری از باتلاقی شدن خاك موثر است.


رطوبت: در تابش اشعه مستقیم آفتاب غبار پاشی نكنید.


در تابستان احتیاج به غبار پاشی روزانه دارد. ولی در زمستان هفته‌ای یكبار كافی است (بطریقه غبار پاشی و تامین رطوبت دائمی مصور مراه فرمائید)


تغذیه: در فصلهای رشد (بهار و تابستان) هر دو هفته یك بار از مواد غذایی محلول همراه با آب آبیاری استفاده گردد.


خاك مناسب : بهترین خاك مخلوطی از خاك برگ، خاك باغچه و ماسه شسته نرم است، كف گلدان باید دارای مقداری ماسه و ریگ باشد تا آب اضافی از گلدان خارج گردد.


تعویض گلدان: با توجه به مشكل بودن شرایط نگهداری حدود 90 درصد از آنها قبل از اینكه احتیاج به تعویض گلدان داشته باشند از بین می‌روند ولی بر هر صورت حجم ریشه و سنگ گیاه معرف تعین اندازه گلدان و مناسب‌ترین زمان تعویض بهار است.


تمیز نمودن برگها: برگها را هر هفته با پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز نمایید، مواد براق كننده شیمیایی روزنه‌ها را مسدود می‌نماید از آنها استفاده نكنید.


تكثیر : انتخاب قلمه‌های جوان و كاشت در بستری از ماسه نرم و نگهداری در گلخانه گرم و مرطوب در بهار، خوابانیدن هوائی ساقه‌ها در بهار یا پائیز


تنوع در رنگ برگها وجود لكه‌های زرد و قرمز و قهوه‌ای در متن سبز و براق بودن آنها معرف سلامت گیاه است در هنگام خرید به این مشخصه‌ها توجه فرمائید.


رطوبت: جهت تامین رطوبت در تابستان هر روز غبار پاشی با آبفشان لازم است در زمستان هفته‌ای یكبار كافی است، رطوبت دایمی و پایدار با اضافه نمودن آب به زیر گلدانی سنگریزه‌دار تامین می‌گردد دقت نمایید كه ته گلدان با آب در تماس نباشد.


برگها كمرنگ و رنگ سبز روشن بخود گرفته‌اند: محیط تاریك است گلدان را به محل روشن‌تری انتقال دهید.


برگها با لكه‌های قهوه‌ای سقوط می‌كند: هوای آلوده آشپزخانه یا گاز نفتی عامل آن است، علت را برطرف كنید.


برگها زرد رنگ شده و سطح زیرین آنها مملو از تار عنكبو است: كنه ریز قرمز عامل آن است، با سم كنه‌كش هر دو هفته یكبار گیاه را سمپاشی نمایید. غبار پاشی در كاهش آفت موثر است.


ساقه پوشیده و برگها می‌ریزند: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است، ‌در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاك خشك شود و سپس آبیاری كنید.


برگها در تمام اندام گیاه می‌ریزند: تغییرات شدید درجه حرارت باعث این عارضه است، درجه حرارت را ثابت نگهدارید.


 برگهای پایین بودته ریزش می‌نمایند: هوا سرد و خشك است، گلدان را به محل گرمتر منتقل و با آبفشان غبار پاشی كنید.


برگهای جوان خیلی ریز و كم رشد هستند : به تغذیه مصنوعی احتیاج دارد طبق دستور عمل نمایید.


لكه‌های قهوه‌ای روی برگها ظاهر می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب انجام شده این عمل را در سایه انجام دهید.


برگها منقبض شده‌اند: گیاه تشنه و هوا گرم است،‌گیاه را فوراً آبیاری و غبار پاشی و به محل خنك‌تری منتقل نمایید.


زخمهای پنبه‌ای شكل سفید رنگ روی برگها و در قاعده آنها به چشم می‌خورد: با پارچه آغشته به سم حشره‌كش آفت را از بین ببرید و یا هر 14 روز یكبار طبق دستور با سم سمپاشی نمایید.


برگها رنگ خود را از دست داده و روی آنها لكه‌هایی مشاهده می‌شوند: حشره آفت عامل آن است با سم حشره‌كش نفوذی موجود در باراز طبق دستور هر دو هفته یكبار سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند. 


نوشته شده توسط حسن دهقان


تبلیغات در ارم بلاگ
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  لینک پرومکس   |   مشاور ایرانی در لندن   |   فروش تجهیزات ویپ   |   گردشگری ارم بلاگ   |   تهران وکیل   |   خرید آنتی ویروس   |   تور تفليس  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله