تبلیغات در ارم بلاگ


» سن های آبزی (Giant Water Bug (Lethocerus americanus

سن های آبزی (Giant Water Bug  (Lethocerus americanus

این سن آبزی یکی از بزرگترین حشرات در آمریکا و کانادا است. این سن حدود 5/1 اینچ(8/3 سانتی متر) طول دارد. بعضی از گونه ها نیز اندازه ای بیشتر از چهار اینچ(10 سانتی متر) دارند. دلیل اینکه اغلب این حشره زیر نور در خیابان ها و یا دالان های نورانی چرخ می زنند سوالیست که بیشتر در مورد حشرات مورد سوال قرار میگرد. معمولا اینها با سوسک ها یا سوسک های حمام(سوسریها) اشتباه میشوند. نامهای متفاوتی نیز بر روی این حشرات گذاشته میشود، از جمله گزنده بدبو که به دلیل این است که آنها می توانند گاز بدبویی را از خود آزاد نمایند و نیز نام سن چراغ برقی که به دلیل جذب شدن به طرف نور است. این سن ها در اکثر نقاط ایران بخصوص در تالاب های استان خوزستان یافت می شوند. این حشرات برای انسان هیچ گونه ضرری ندارد و خطرناک نیست.


 


محل سکونت


جریان آبهای شیرین و تالاب ها را همراه با سبزیهای آبی ترجیح می دهند. سن های آبزی بزرگ بر روی آب به آرامی حرکت می کنند. آنها معمولا گیاهانی که در سطح قرار گرفته اند را به نوعی میقاپند و لوله تنفسی کوتاه خود را خارج از آب میگیرند تا زمانیکه می خواهند برای شکار صبر کنند. آنها می توانند با پاهای جلویی قدرتمند خود دیگر سنها و حتی ماهیهای خیلی کوچک و قورباغه ها را شکار کنند. آنها خرطوم تیز خود را در شکار فرو کرده و آنزیم های پنهانشان را که بافت های بدن را حل می کند به آن وارد می کنند، بدین سان می توانند حاصل که مایعی است را بمکنند.


 مدت زندگی

این حشرات می توانند یکسال یا بیشتر زندگی کنند.


 نوع تغذیه


غذای لاروها بی مهره گان کوچک است، در صورتیکه بالغ ها می توانند جانوران کوچک را شکار نمایند که شامل حشرات و بی مهره های آبزی میشود. آنها همچنین می توانند مهره دارانی مثل بچه قورباغه ها، سالاماندر ها و ماهیهای کوچک را صید نمایند. سن های آبزی بزرگ بوسیله پاهای جلویی خود شکار را صید کرده و اندام دهانی مکنده خود را در بدن شکار فرو می برند و از آن تغذیه می کنند. تعدادی از سن های آبزی بزرگ در باغ وحش نگهداری میشوند تا غذایی برای جیرجیرکها باشند.


 شکارچیان کمین گر


سن های آبزی بزرگ شکارچیان کمین گر هستند، به دروغ بی حرکت می مانند و برای شکار خود صبر می کنند. شکارچیان این سن های آبزی، پرندگان، ماهیها و دیگر شکارچیان آبزی هستند. وقتی بی حرکت می نشینند شبیه به یک برگ مرده هستند. این حرکت و نیز مخفی شدن آنها سبب می شود که پتانسیل یک شکارچی را داشته باشند. به هر حال، این بهترین دفاعی است که می تواند آنها را در هنگام خطر پنهان نموده و رهایی بخشد. سن های آبی بالغ می توانند شکارهای بزرگتر از خود را بوسیله پنجه های پاهای جلویی بگیرند و با تزریق مواد شیمیایی به بدن شکارشان از آن استفاده میکنند. این آنزیم ها درون شکار چرخیده و آنرا به مایع تبدیل می نماید و در این زمان سن می تواند این مایع را بمکد.


مشخصه های شناسایی


این سن ها دارای قطعات دهانی زننده مکنده هستند و یک خرطوم کوتاه نوک تیز در زیر سرشان قرار گرفته است. از دیگر مشخصات تمیز دهنده این سنها این است که بالها در انتهای شکم همپوشانی داشته و همدیگر را می پوشانند که این همپوشانی به صورت یک طرح X مانند است. دیگر اینکه، پاهای غیر معمول و اندازه خاص آن از دیگر ویژگیهای تشخیص دهنده این سن ها است.


سن های آبزی بزرگ در سراسر آمریکای شمالی و کانادا هرکجا که آب راکد یا آب رونده ملایمی در جریان باشد، یافت میشوند. این سن ها در تمام سال فعالند اما معمولا بیشتر اواخر تابستان و اوایل پائیز یافت میشوند. در این زمان از سال حشرات بالغ قسمتهای کم عمق برکه ها را ترک میکنند و برای پیدا کردن غذا به عمق بیشتر می روند، جاییکه در سرتاسر زمستان در زیر یخ دریاچه میتوانند فعالیت نمایند.


 اگرچه این سنها واقعا خطرناک نیستند، اما می توانند بوی نامطبوعی از خود منتشر کنند. شخصی توضیح میداد که این بو بسیار رنج آور است و برای حدود دو هفته باقی خواهد ماند. اگر شما خواستید این حشره را با دست لمس کنید می بایست بسیار دقت نمائید.تبلیغات در ارم بلاگ
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  تهران وکیل   |   گردشگری ارم بلاگ   |   لینک پرومکس   |   خرید آنتی ویروس   |   تور تفليس   |   مشاور ایرانی در لندن   |   فروش تجهیزات ویپ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله