تبلیغات در ارم بلاگ

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» سوسک حمام cockroachs

سوسک حمام  cockroachs

سوسک حمام یا سوسری جانداری است بندپا از ردهٔ حشرات، زیرردهٔ بالداران (Pterygota) فروردهٔ نوبالان (Neoptera)، راستهٔ سوسریان (Blattodea). سوسک نامی کلّی است برای خانوادهٔ سوسری‌ها. بسیاری از مردم، سوسری‌ها (سوسک حمام یا cockroachs) را با سوسک‌ها (Beetles) اشتباه می‌گیرند.

 

افراد ای راسته را به انگلیسی Cockroach می نامند ، بال های جلو چرمی (tegmen) سر معمولا در زیر قفس سینه مخفی شده ، پیش گرده (پرونوترم ) رشد یافته ، بدن تخت ، قطعات دهانی از نوع جونده و پاها معمولا از نوع دونده است ، افراد ماده معمولا دارای کپسول تخم (Ootheca) می باشد . که ۱۲ تا ۵۰ عدد تخم را درون آن قرار می دهند ،اهمیت پزشکی و مبارزه با سوسری ها


سوسری ها از آفات مهمی محسوب میشوند که از کثافات، غذاهای فاسد، پارچه و چسب کتاب، تغذیه نموده و قسمتی از غذای هضم نشده خود را بر میگردانند، به دفع مدفوع روی غذا عادت دارند، از دهان و غدد خود ماده ای ترشح میکنند که در مسیر حرکت آنها و منابع غذاییشان بوی ماندگار و نامطبوعی ایجاد میکند.

سوسری ها با آلوده کردن مواد غذایی از طریق عوامل بیماری زای موجود در توالت ها، زباله ها و غیره باعث انتقال بیماری میشوند، سوسری ها عامل انتقال موارد زیر هستند:

– بیماری های باکتریایی: اسهال – دیسانتری – وبا – تب تیفوئید.

– بیماری های ویروسی: فلج اطفال.

– حامل تخم کرم های انگلی و نیز باعث ایجاد واکنش های آلرژیک مانند ناراحتی های پوستی، خارش، تورم پلک و ناراحتی های تنفسی.


توصیه های مهم در کنترل و ریشه کنی سوسک ها در خانه


۱- درب همه سطل های زباله و یا ظروف حاوی مواد باقیمانده غذایی به طور محکم بسته شوند.

۲- مواد غذایی در ظروفی نگاهداری شوند که هوا به آن نفوذ ننماید.

۳- ظروف غذای استفاده شده برای مدت طولانی در سینک ظرفشویی و یا آشپزخانه نگهداری نشوند. در طول شب این ظروف غذا موجب جذب سوسک ها می شوند. 

۴- باقیمانده های غذا را از سطوح مختلف مانند میزناهارخوری، کابینت ها و یا کف آشپزخانه بخوبی پاک کرده و با جاروبرقی سطوح مزبور را به طور مرتب تمیز کنید.

۵- غذای حیوانات خانگی را در ظروف بسته نگاه دارید.

۶- از نشت آب و رطوبت از لوله های آب و مجاری فاضلاب در زیر سینک ظرفشویی و یا زیرزمین جلوگیری به عمل آورده و بسرعت لوله های آب و فاضلاب را تعمیر نمایید. رطوبت و گرما از شرایط مطلوب برای رشد و تکثیر سوسک ها محسوب می شوند. 

۷- منافذ و درزهای بین دیوارها و یا کف خانه را کاملا مسدود نمایید.

۸- سم پاشی و استفاده از تله های مخصوص برای سوسک ها از روشهای مؤثر در ریشه کنی سوسک ها به شمار می آیند.

 


تبلیغات در ارم بلاگ
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  خرید آنتی ویروس   |   تور تفليس   |   گردشگری ارم بلاگ   |   مشاور ایرانی در لندن   |   تهران وکیل   |   فروش تجهیزات ویپ   |   لینک پرومکس  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله